Skalp je oblasť pokožky, kde rastú vlasy. Rovnako ako všetky vlasy po celom tele vyrastajú z folikulu. Rovnako ako všetky ostatné oblasti pokožky – pokožka hlavy je náchylná na rôzne kožné problémy, ako je nevyváženosť, zápaly alebo iné poruchy.

Pokožka hlavy chráni mozog nielen cez vlasy, ale aj celou tepelnou reguláciou, filtruje slnečné žiarenie a zabraňuje nadmerným stratám tepla v chladnejšom prostredí. Pokožka hlavy je pevne spojená s aponeurózou, ktorá pokrýva slabé spojivové tkanivo lebky.

Pokožka hlavy pozostáva z povrchovej epidermy s nízkym obsahom pigmentu, ktorá je vlasmi dobre chránená pred svetlom a hlbšej dermy, kde sa nachádzajú vlasové folikuly. Potom nasleduje podkožné tkanivo. Kapiláry vo vlasovej pokožke privádzajú výživu do vlasov prostredníctvom krvi. Ďalšie dôležité funkcie vlasovej pokožky plnia mazové a potné žľazy, ktoré spolu s kožným mazom a potom zaručujú ochranu a premasťovanie pokožky hlavy aj vlasov.

Každý vlasový folikul je zodpovedný za funkciu mazových žliaz. Špecifické vlastnosti vlasov sú spojené s funkciou mazových žliaz a od tohto faktora môžu závisieť aj súvisiace problémy s vlasmi. Ak sú mazové žľazy veľmi aktívne a vylučujú veľa mazu, vlasy budú pôsobiť mastne a ľahko sa pokryjú mastným sekrétom. Na druhej strane, ak sú mazové žľazy menej aktívne a produkujú málo mazu, vlasy sú suché.

Epidermis pozostáva zo štyroch rôznych typov buniek, z ktorých najdôležitejší, zložený z keratinocytov, je rozdelený do niekoľkých prekrývajúcich sa radov buniek zoskupených do piatich vrstiev; základná vrstva, hrotová vrstva, zrnitá vrstva, priesvitná vrstva (iba dlane a chodidlá) a nakoniec zdrsnená vrstva. Keratinocyty tvoria najhlbšiu časť (základnú vrstvu) a odtiaľ po procese starnutia (cca 28 dní) pomaly stúpajú k povrchu a vytvárajú keratínový proteín so špeciálnou odolnosťou voči vonkajšej agresii (mydlo, oleje, rozpúšťadlá, teplo, chlad, svetlo, mikróby, plesne, patogény atď.)

Oddelenie mŕtvych buniek od povrchu je zvyčajne neviditeľné. Namiesto toho, ak sa z nejakého dôvodu vytvorí bunková hmota (stovky alebo tisíce prvkov) v dôsledku určitých problémov s pokožkou hlavy, oddelenie sa prejaví ako vločky alebo lupiny. Niekedy je ťažké zistiť, či je pokožka hlavy suchá alebo má lupiny. Príznaky oboch sú podobné, teda šupinatá a svrbiaca pokožka hlavy, aj keď ide o dve odlišné situácie. Skutočné lupiny sú spôsobené príliš veľkým množstvom mazu vo vlasovej pokožke. Tento prebytočný maz spôsobuje hromadenie a odlupovanie kožných buniek. Je dôležité analyzovať pokožku hlavy, aby ste ju správne ošetrili, aby ste dosiahli zdravú pokožku hlavy.

Suchá pokožka hlavy sa vyznačuje nedostatkom vlhkosti na pokožke; to spôsobuje podráždenie a šupinatenie pokožky hlavy. Často, ak je pokožka na temene hlavy suchá, môže byť suchá aj pokožka na iných častiach tela, ako sú ruky a nohy. Príčinou suchej pokožky hlavy môže byť aj studený a suchý vzduch, kontaktná dermatitída v dôsledku reakcie na produkty aplikované na vlasovú pokožku (napr. šampón, stylingový gél, lak na vlasy a pod.) alebo vek, keďže pokožka vekom často vysychá. Kožné bunky v pokožke hlavy a tele sa zvyčajne množia viac ak je to potrebné, potom odumierajú a vypadávajú. Lupiny spôsobujú, že kožné bunky na pokožke hlavy sa odlupujú rýchlejšie ako zvyčajne. Hlavnou príčinou lupín je seboroická dermatitída, ktorá spôsobuje, že pokožka je mastná, červená a šupinatá. Biele a žlté kožné bunky odumierajú a tvoria lupiny. Seboroická dermatitída sa môže vyskytnúť kdekoľvek, kde sú mazové žľazy, vrátane. obočia a podpazušia. Bábätká majú takzvanú „mliečnu chrastau“.

Lupiny sú často spôsobené hubou nazývanou Malassezia, ktorá žije na pokožke hlavy. Niekedy sa však dostane do nerovnováhy a spôsobí, že sa kožné bunky množia rýchlejšie ako zvyčajne. Nárast Malassezia je často spôsobený vekom, hormónmi alebo stresom. Špinavé vlasy nespôsobujú lupiny, ale príliš zriedkavé umývanie vlasov môže spôsobiť hromadenie kožného mazu a odlupovanie kožných buniek.

(c) Kaisa Leppälä

R & D Chemist (M.Sc.)